Porcerősítés szerepe
A porcok keménykötésűek, mégis rugalmasak, ezt a tulajdonságukat a kollagén vízmegkötő képességének köszönhetik.Tudjuk,hogy a porcok felépítésében a kollagén 67 %, a többi alkotó elem a porcsejtek, és sok víz. A kollagén egy zselé amely a sejt közötti állományt szövi át, magas aminosav tartalmú anyag, mely képes biztosítani az ízület folyamatos vízháztartását, és a porcszövet anyagcseréjéhez szükséges vizes közeget. Nagy szerepet játszik a porcok egészségének megőrzésében, aktivitásában, folyamatos megújulásában, és életben tartásában.
A proteoglykánok a kollagén után a legnagyobb alkotó anyag a porcszövet sejt közötti állományában. A porcszövet más szövetekkel ellentétben, sejtekkel csak a sejt közötti állományon keresztül "kommunikálnak" mivel a porcban nincsenek erek, porcsérülés esetén (szemben az egyéb szövetekkel) nem tudnak a tápláló erek, s azokkal együtt a pótlást végző őssejtek, beáramolni a sérülés helyére, a porchiányt nem tudják pótolni.
Minden anyag ki és beáramlása az ízületi folyadékon keresztül történik. Fontos tény, hogy a gravitáció hatására összenyomódó ízületek a salakanyagot kipréselik magukból. Lefekvéskor , mikor a nehézségi erő hatására fellépő préselés megszűnik, az ízület lassan tágulni kezd és a környezetében lévő folyadékot, a benne oldott ásványi anyagokkal felveszi, táplálkozik. Fontos tehát, hogy porcregeneráláskor elegendő mennyiségű folyadékot fogyasszunk, főleg a lefekvés előtti néhány órában és a porcregenerálókat lefekvés előtt 1 órával vegyük be, hogy valóban eljusson az ízületbe és onnan a porcszövetbe.